Rekuperacja

Specjalizujemy się w kompleksowych realizacjach inwestycyjnych oraz obsłudze instalacyjno-budowlanej obiektów komercyjnych.

Na czym polega?

Rekuperacja to system odzysku ciepła ze zużytego powietrza, które wywiewane jest z budynku. Proces ten odbywa się poprzez wymiennik – krzyżowy, przeciwprądowy, glikolowy lub rotor. Urządzenie zawierające taki wymiennik określa się mianem centrali wentylacyjnej lub rekuperatora.

Jak działa?

Wymiennik umieszczony w centrali wentylacyjnej wymusza dwustronny ruch powietrza – z wnętrza i do wnętrza budynku – z jednej strony następuje przepływ ciepłego, zużytego powietrza, a z drugiej – świeżego, czerpanego z dworu. W zależności od użytego wymiennika oba strumienie mieszają się ze sobą lub nie. W wymienniku rotorowym następuje mieszanie się powietrza, w krzyżowym zaś strumienie są odseparowane.

Dlaczego warto?

Instalacja systemu odzysku ciepła pozwala na zachowanie komfortu cieplno-wentylacyjnego. Urządzenie w sposób ciągły dostarcza do pomieszczenia świeże powietrze bez konieczności otwierania okien, oczyszcza także powietrze z zanieczyszczeń i drobnoustrojów.

Prawidłowo zainstalowane rekuperatory zużywają minimalną ilość energii i działają bezgłośnie. Budynek w nie wyposażony cechują znacznie mniejsze straty ciepła niż w przypadku wentylacji grawitacyjnej, co w perspektywie długofalowej skutkuje mniejszym zużyciem energii na cele C.O., a co za tym idzie – znacznymi oszczędnościami w ogrzewaniu.